Jesus College congratulates the undergraduate students whose Scholarships and Exhibitions were awarded or renewed for the academic year 2015-16.

Election to an Open Scholarship

  • William Jessop (Biological Sciences)
  • George Beaumont (Chemistry) Edwin Jones Scholarship
  • Michal Dabrowka (Chemistry)
  • Jake Elworthy (Chemistry)
  • Benjamin Gibber (Chemistry)
  • Eleanor Moore (Chemistry)
  • Catriona Thomson (Chemistry)
  • Louise Todd (Chemistry)
  • Jessie Tucker (Chemistry) Lawrence Scholarship
  • Guan Zhi Zhong (Chemistry)
  • Thomas Commins (Engineering)
  • Thomas de Sousa (Engineering)
  • Hugo Markland (Engineering)
  • James Chapman (Engineering, Economics, & Management)
  • Emma Becirovic (English)
  • John-Francis Goodacre (English)
  • Alexander Shaw (English & Modern Languages)
  • Yumeya Yamamori (Exp. Psychology)
  • Anna East (Geography)
  • Alexander Walker (History)
  • Hayley Milner (Law) 
  • Edward Pickup (Law)
  • Matthew McFahn (Mathematics)
  • Sebastian Pease (Mathematics)
  • Tom Perry (Mathematics)
  • Liam Stigant (Mathematics)
  • Jack Trzcinski (Mathematics)
  • Hannah Wu (Mathematics)
  • Ce Yang (Mathematics)
  • Alan Jiang (Modern Languages & Linguistics) 
  • Alexandra Middleditch (Music) Organ Scholar 
  • Mikkel Harsdorf Lauritzen (PPE)
  • George McGrath (P&T) 

Election to an Open Exhibition

  • Max Brown (Biological Sciences) Old Members’ Exhibition
  • Hamish Paget-Brown (Biological Sciences)
  • Katie Chapman (Biological Sciences) Old Members’ Exhibition
  • Robert Morris (Chemistry)
  • Caragh Bennet (Geography)
  • Henry Lee (Engineering) Old Members’ Exhibition
  • Ankita Saxena (English)
  • Oliver (Tristan) Crump (English)
  • Samuel Moss (EMEL)
  • Jack Fowles (History)
  • Alice Raw (History) 
  • Joshua Morton (Medicine) Lawrence Exhibition
  • Llewelyn Hopwood (Modern Languages) Meyricke Exhibition
  • Lewis Chinery (Physics)
  • David Hirst (Physics)
  • Mark Smith (Physics)

Renewal of a Scholarship

  • Sarah Davies (Chemistry)
  • Abigail Hanby (Chemistry)
  • Josef Herman (Classics) Holbrooke Scholarship
  • Christopher Mansfield (Economics and Management)
  • Ben Coulton (Engineering Science) Meyricke Scholarship
  • Dongjin Kim (Engineering Science)
  • Zhongze Li (Engineering Science)
  • Hannah Baron (English)
  • Sabhbh Curran (English)
  • Alastair Hale (English)
  • Gavin Herbertson (English)
  • Rosanna Hildyard (English)
  • Louisa Thompson (English)
  • Sarah Toh (Geography)
  • Louise Williams (Geography)
  • Joel Nelson (History) 
  • Daniel Judd (Law) 
  • Jamie Bickers (Mathematics) 
  • Henri Williams (Mathematics) 
  • Nikola Konstantiniv (Mathematics & Statistics)
  • Jure Hederih (Medicine)
  • Ronan Llyr (Medicine) Edwin Jones Scholarship
  • Miriam Gordis (Modern Languages: French & Czech)
  • Megan Platt (French)
  • Charlotte Orr (Music) Organ Scholar 
  • Eduin Boater-Latimer (PPE)
  • Yuzhe Gong (PPE)
  • Zoe Helding (PPE)
  • Thomas Roberts (PPE)
  • Philipp Kempski (Physics)
  • Christoph Weis (Physics)

Renewal of an Exhibition

  • Georgia Banjo (History) Old Members’ Exhibition
  • Kai Lin Han (Law) Old Members’ Exhibition
  • Thomas Evans (Law with LSE) 
  • Hannah Plaschkes (Medicine) Old Members’ Exhibition
  • Jessica Whiting (Medicine)
  • Jessica Allen (Modern Languages: French & German)
  • Katherine Bedwin (Modern Languages)
  • Isobel Hamilton (Modern Languages)
  • Seana Moon White (Modern Languages)
  • Tom Kinsella (Music) Old Members’ Exhibition
  • William Bradley (Physics) 
  • William Mooney (Physics)