This page contains a list of all Fellows and Lecturers at Jesus College. Please click on a name to find out more about a person.

Principal

Professor Sir Nigel Shadbolt FREng FRS (Computer Science)

Tutorial Fellows

Professor Edward Anderson (Chemistry)

Professor Suzanne Aspden (Music)

Dr David Barron (Management)

Professor Mark Brouard (Chemistry)

Professor Yulin Chen (Physics)

Professor Patricia Clavin (History)

Professor Patricia Daley (Geography)

Professor Andrew Dancer (Mathematics)

Professor Armand D'Angour (Classics)

Dr Simon Douglas (Law)

Professor Péter Esö (Economics)

Professor Robin Evans (Statistics)

Professor Alexandra Gajda (History)

Professor Richard Grenyer (Geography)

Professor Miles Jackson (Law)

Dr Malcolm John (Physics)

Professor Paulina Kewes (English)

Professor Katrin Kohl (Modern Languages)

Dr John Magorrian (Physics)

Professor Andreas Mogensen (Philosophy)

Dr Stephen Morris (Engineering)

Dr James Oliver (Mathematics)

Professor Shankar Srinivas (Medicine)

Professor Graham Taylor (Biological Sciences)

Professor James Tilley (Politics)

Professor Marion Turner (English)

Professor Kylie Vincent (Chemistry)

Dr Caroline Warman (Modern Languages)

Dr Stuart White (Politics)

Professor Ben Williams (Engineering)

Professor Ralf Wölfer (Experimental Psychology)

Professor Standa Zivny (Computer Science)

Lecturers

Dr Hannah Bailey (English)

Dr Janet Banfield (Geography)

Mr Andrea Bernini (Economics)

Dr Thomas Brodie (History)

Mrs Sophie Chandler-Millington (Law)

Thomas Clark (Modern Languages)

Dr John Corcoran (Medicine)

Dr Joe Cunningham (Philosophy)

Professor Julie Curtis (Modern Languages)

Dr Dafydd Daniel (Theology)

Dr Sam Dawkins (Medicine)

Dr Gillian Douglas (Medicine)

Mr Sandy Adhitia Ekahana (Physics)

Mr Mishel Ghassibe (Economics)

Carolina Gregory (Mathematics)

Dr Kirstin Gwyer (Modern Languages)

Dr Joshua Hordern (Theology and Religion)

Joshua Jackson (Mathematics)

Mr Steven Kaye (English)

Dr Elena Lombardi (Modern Languages)

Dr Melinda Letts (Classics)

Dr Conrad Leyser (History)

Professor Teresa Morgan (Classics)

Dr Daniela Omlor (Modern Languages)

Dr Friederike Otto (Geography)

Mr Andria Pancrazi (Modern Languages)

Mr Han Peng (Physics)

Dr Andrew Seel (Chemistry)

Miriam Schwarz (Modern Languages)

Dr Brian Tang (Engineering)

Dr Emma Turnbull (History)

Ms Jesse van der Grient (Biological Sciences)

Dr Claire Williams (Modern Languages)

Dr Mark Williams (Modern Languages)

Mr Matthias Wink (Mathematics)

Toby Young (Music)

Ms Juliane Zachhuber (History)

Professorial Fellows

Professor Donal Bradley CBE, FRS (Engineering and Physics)

Professor Tim Coulson (Zoology)

Professor Stefan Dercon (Economics)

Professor Luca Enriques (Law)

Professor Sir H Charles J Godfray CBE, FRS (Zoology)

Mr Paul Goffin

Professor Georg Holländer (Medicine)

Professor Tim Palmer CBE, FRS (Physics)

Professor Raymond Pierrehumbert (Physics)

Professor Paul Riley (Medicine)

Professor Judith Rousseau (Statistics)

Senior Research Fellows

Professor Ash Asudeh (Linguistics)

Professor Martin Booth (Engineering)

Professor Philip Burrows FInstP (Physics)

Professor Roi Cohen Kadosh (Psychology)

Professor Ilan Davis (Biochemistry)

Professor Sue Doran (History)

Professor Susan Jebb (Medicine)

Professor E Yvonne Jones FMedSci, FRS (Medicine)

Professor James Henderson Naismith (Biology)

Professor Pamela Sammons (Education)

Professor Hamish Scott (History)

Professor Naomi Standen (History)

Professor Charles Vincent (Psychology)

Professor Dominic Wilkinson (Philosophy, Medicine)

Hugh Price Fellows

Dr Paul Collins (Archaeology)

Dr George Deligiannidis (Statistics)

Ms Christine Fairchild

Dr Deborah Hay (Medicine)

Professor Vili Lehdonvirta (Economic Sociology)

Dr Samu Niskanen (History)

Dr Jane Sherwood

Professor Sam Staton (Computer Science)

Professor Gabriel Ulysseea (Economics)

Junior Research Fellows

Dr Alice Bowen (Chemistry)

Dr Helen Chrzanowski (Physics)

Dr Miriam Driessen (Area Studies)

Dr Gabriela Frei (History)

Dr Huw Grange (Modern Languages)

Dr Owen Holland (English)

Dr Tosca Lynch (Classics)

Dr Jean-Alexandre Perras (Modern Languages)

Dr Jen Perry (Zoology)

Dr Tim Rocktäschel (Computer Science)

Dr Eleanor Scerri (Archaeology)

Mr Ewan Smith (Law)

Jitka Štollová (English)

Dr Anna Stoll Knecht (Music)

Dr Matthew Williams (Access and Career Development Fellow)

Emeritus Fellows

Dr David Acheson (Mathematics)

Air Vice-Marshal RAF (ret'd) Peter Beer CB, CBE, LVO

Professor Richard Bosworth FAHA, FASSA (History)

Dr John Caldwell FRCO (Music)

Professor Thomas Charles-Edwards FRHistS, FBA, HonMRIA (Modern Languages)

Professor Colin Clarke (Geography)

Mr Peter Clarke (Law)

Dr Peter Clifford (Mathematics)

Dr David Cram (Modern Languages)

Professor Paul L Davies QC(hon), FBA (Law)

Air Commodore (ret'd) John De'Ath MBE

Professor Anthony Downs (Chemistry)

Dr Peter Esnouf (Biochemistry)

Dr Michael Fenwick (Medicine)

Professor Mike Glazer (Physics)

Professor Paul Harvey CBE, FRS (Zoology)

Mr Donald Hay (Economics)

Dr Felicity Heal FBA (History)

Dr Tim Horder (Medicine)

Mr Nicolas Jacobs FSA (English)

Dr Mansur Lalljee (Psychology)

Professor Steffen Lauritzen FRS (Statistics)

Professor Louis Lyons (Physics)

Professor Peter Mirfield (Law)

Dr Will Moore (Engineering)

Professor Richard Moxon FRS (Medicine)

Dr Anthony Pilkington (French)

Dr Henry Reece

Dr Clive Rodgers (Physics)

Professor Kathy Sylva Hon OBE (Education)

Professor Fred Taylor (Physics)

Professor Michael Vickers FSA (Classics)

Dr John Walsh (History)

Dr Ken Warren (Geography)

Professor Colin Webb MBE, FRS (Physics)

Professor Christopher Winearls (Medicine)